DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Rady a tipy

Zde najdete zajímavé typy a rady na CSM FE

Některé z nich jsou opravdu užitečné a mohli by se vám hodit ;)

Četl jsem už několik průvodců do CSM, a i když je většina je v podstatě správná, tento můj průvodce je - tedy aspoň podle toho, co se mého hraní týče - asi nejúčinnější, tedy alespoň, co se mého hraní týče, s tímto postupem jsem vždy uspěl. Tento návod je určen pro CSM 2002 FE, ale v podstatě by mohl fungovat i u starších verzí hry.

 

 

Přebudování týmu - nejdůležitější pro úspěšných prvních pár sezón, ale v podstatě byste se tím měli řídit pořád. Skládá se z několika částí a to:

 

1) Po výběru týmu nekupujte nějakého "extra“ hráče za všechny vaše peníze! Nejprve se začněte věnovat hráčům základní sestavy,kterým je 31 a to proto,že už se zhoršují a ještě se dají vyměnit - staršího,než 31 už nevyměníte. Takže, bez ohledu na to, jestli to jsou největší hvězdy vašeho týmu, tak jako první věc se je snažte vyměnit. Při vyměňování, nejlépe za lepší hráče, můžete využít vašich základních financí.

 

POZOR - pokud od vás při hře někdo bude chtít koupit staršího hráče,tak pokud mu bude 30 a víc, neváhejte ho prodat. A pokud mu bude míň než 30, ale víc než 25, rozhodněte se, jestli vám stojí za to si ho nechávat, protože hráči přes 25 let se unavují rychleji a v zápase je budete muset sem tam střídat.

 

2) V druhé fázi, kdy už jste se během hry zbavili hráčů starších 30-ti let, přichází další omlazovací část. Měli byste začít od nejstarších hráčů, které vtýmu máte.

 

POZOR - brankáře vyměňovat nemusíte, můžete si klidně nechat toho původního a až někdy později ho vyměnit za jiného, ale doporučuji mít jako "dvojku" nějakého mladého, který se vám zlepšuje a můžete ho během hry vyměnit za prvního, když ho překoná v jeho schopnostech. Takže, omlazování týmu by teď mělo probíhat naplno, ale

 

POZOR - berte hráče jen do 25 let a jen podle tohoto klíče

 

30 a více let - takové hráče v týmu vůbec nemít a vždy se jich zbavovat.

Nad 25 let - takové hráče brát jen v případě, že to jsou opravdu ty největší hvězdy a nejste schopní sehnat mladšího jejich kvalit. Neplatí u brankáře.

25 let - hráče, kterým je 25 let berte jen tehdy, když to je něco extra, tj. nemá význam brát takového hráče, pokud je třeba jen na střídačku a nebo je to průměrný hráč týmu. Je sice pravda, že takovýto hráč se vám možná ještě i zlepší, ale je to rozhodně v nepoměru s jeho únavou při zápase a pokud hrajete poháry, dost na takové a starší hráče budete doplácet.

24 let - tak pokud tyhle hráče kupujete na začátku sezóny, tak jsou ještě dost perspektivní, ale pokud na konci, už je můžete brát spíš jako 25-ti leté, tj. že za rok už se začnou unavovat. Na 24-letých budete ale pravděpodobně nejvíc zakládat, protože v tomhle věku jsou už dost dobří a zároveň i mladí a tudíž se moc neunavují. Nedoporučoval bych ale kupovat takové hráče na střídačku.

23 let - druhý věk hráče, na kterém budete zakládat, protože jsou v podstatě stejní,jako 24-letí, ale jsou prostě mladší a tudíž i perspektivnější. Takovéhoto hráče už můžete koupit i na střídačku.

22 let - tak, pokud máte víc než jednoho takového hráče v základu, radujte se, protože o budoucnost máte z jejich strany postaráno, protože za 4 roky (22, 23, 24, 25), než se začnou unavovat se z nich můžou stát extra dobří hráči a hodně vám toho uhrát a později se můžete rozhodovat, co snimi. Tyhle hráče budete kupovat nejspíš zatím jen na střídačku.21 let -to samé, jako u 22-letých, ale jsou přece jen ještě lepší, protože jsou mladší. Spíš je ale zatím budete využívat jen na střídačku, případně na hostování.

19 a 20 let - tito hráči, pokud se vám podaří mít nějakého v základní sestavě, se taktéž, jako starší, tj. nad 25 let, brzo unavují, protože jsou ještě moc mladí a proto je musíte střídat, ale je skvělé mít nějakého takového hráče v základní sestavě, protože se bude zcela jistě zlepšovat a nejspíš se z něho stane pilíř týmu. Spíš je ale využijete na hostování, případně i na střídačce.

17 a 18 let - tak tihle hráči jsou něco jako předchozí, tedy 19 a 20-ti letí, ale jsou prostě mladší a velmi těžko se vám v průběhu hry podaří nějakého takhle mladého sehnat do týmu, takže se budete spoléhat spíš na dorostence a to jak vlastní, tak i koupené… Jejich místo je samozřejmě někde na hostování, protože výš pomýšlet zatím můžou jen těžko, ale vše záleží na jejich schopnostech.

 

3. Tak, teď už byste postupně měli stabilizovat kádr a základní sestava (kromě brankáře, na tom až tolik nezáleží) by měla obsahovat hráče 21 - 25 let, protože když tam bude jakýkoli jiný, budete ho muset dřív či později střídat, ale o tom víc dále.

 

 

Herní taktika - dá se rozdělit do několika bodů a to (samozřejmě počítám, že hrajete stýmem,jak jsem to popsal výš):

 

silnější tým doma - nejlehčí fáze hry, protože vCSM se silnějším týmem je velmi nepravděpodobné, že doma remizujete, natožpak prohrajete, ale v lize se vám to stane tak 1x za sezónu, takže se potvrzuje přísloví, že výjimka potvrzuje pravidlo. Takže, vaše taktika by měla být ofenzivní, tak ľ útočnost a taktika nejlépe centry, ale dá se hrát i na normální styl, příp. na přihrávky, ale centry jsou globálně vzato nejlepší. Pokud náhodou inkasujete první gól, tak je zbytečné nějak víc otevírat hru, protože pravděpodobně ještě vstřelíte gól

 

silnější tým venku - pokud máte tým sestavený podle návodu výše,tj. je poskládaný hlavně z mladých hráčů, tak nejlepší je taktika tak 1/4 - 1/3 ofenziva (tj. obranný styl při rozestavení 4 - 4 - 2) a centry a měli byste většinou bodovat, občas vyhrát. Pokud soupeř vstřelí branku, měli byste čekat cca do 65 - 70 minuty a potom dát útočnost na maximum a přidat třetího útočníka, tj. přejít na rozestavení 3 - 4 - 3 a je slušná šance, že vstřelíte gól.

 

slabší tým doma - taktika podobná jako u silnějšího týmu. Pokud hrajete proti průměrným nebo slabším, vám podobným týmům, dá se hrát ofenzivně, jak jsem popsal výše, ale pokud je váš soupeř z kategorie silnějších, je lepší začít s útokem, resp. obranou někde na polovině a upravovat ji podle vývoje zápasu, tj. pokud dostanete gól a budete prohrávat, útočnost zvýšit a když vyrovnáte a třeba ještě jeden přidáte, útočnost znovu snížit.

 

slabší tým venku - zase tady platí podobná taktika, jako u silnějšího týmu, ale obrana by měla být ještě větší. Pokud hrajete se soupeřem, který je opravdu silný (pokud se třeba dostanete do evropských pohárů a narazíte na někoho vážně extra silného, není na škodu zkusit taktiku maximální obrany s rozestavením 3 - 4 - 3 a průniky. Je to velice riskantní, ale vzhledem k tomu, že v podstatě s takovým týmem se nedá hrát vyrovnaná partie, není to až tak špatné a soupeře se vám může podařit zaskočit. Mě už se tato taktika několikrát vyplatila. Jinak, především u zápasů venku oceníte mladé hráče, kteří jsou schopní se prosadit.

 

Další posouzení taktiky:

 

Normální - tenhle styl hry mluví sám za sebe, je to normální,tedy klasický styl hry, který se hodí především pro domácí zápasy. Venku taky není úplně ten nejhorší,ale rozhodně ne nejlepší.

 

Přihrávky - další herní styl spíš pro domácí utkání, lepší než normální. Jeho opodstatnění pro zápasy venku jsem nikdy nezjistil.

 

Centry - rozhodně nejlepší herní styl ve hře, jak pro domácí utkání, kdy ale na stylu až tak moc nezáleží, tak především pro venkovní, kdy je neocenitelný.

 

Průniky - tak, co je podstatou tohoto stylu, je myslím celkem jasné. Je to o tom, aby si hráč sám prošel mezi soupeřovými hráči, tedy taktika, která se hodí spíše ven, kdy prohráváte, nebo doma, když už se blíží konec zápasu, výsledek je nerozhodný a vy chcete rozhodnout ve svůj prospěch. Upozorňuji, že je možné, že při častějším používání téhle taktiky se vám občas někdo zraní.

 

Zahrávání standardních situací - měli by je zahrávat vaši nejlepší hráči, nebo spíš hráči s nejlepší průměrnou známkou. Myslím si, že je jedno, jestli obránce, záložník či útočník, ale většinou to nechávám penaltu na útočníka, přímý kop na záložníka a rohový kop na obránce. Nemyslím si ale, že na tom nějak moc záleží, kdo to bude zahrávat, důležitější je jeho průměrná známka.

 

 

Stadion - Důležitá součást hry

 

Výstavba - kvůli výstavbě se vždy se vyplatí vylepšovat napřed vybavení stadionu, protože je levnější než kvalita. Stadion doporučuji stavět při při přátelských utkáních, protože 1 přátelská utkání jsou 3 týdny, tedy možnost postavit 1500 míst na vašem stadionu. Je dobré vždy jak máte nějaké zbytečné peníze, je investovat do výstavby stadionu, protože se to vyplatí, ať už ze zisku velkého množství financí při vyřazovací části Ligy Mistrů, tak při větší podpoře, jako domácího týmu v lize.

 

Ceny lístků - doporučuji si vždycky jednou za čas nechat ceny lístků automaticky vygenerovat a u evropských pohárů nechat takovou, jaká se objeví, ale u ligových zápasů a zápasů domácího poháru ji nastavit podle ligy, kterou hrajete, tj. u lepších evropských lig ji nechat takovou, jaká se vám vygeneruje, ale u chudších lig, např. české, slovenské, atd. cenu snížit zhruba na polovinu, z toho důvodu, aby chodilo více diváků a vy jste tudíž měli větší domácí podporu.

 

 

Nakupování a vyměňování hráčů - při výběru se řiďte klíčem,který jsem popsal výše.

 

Domácí trh - je dobré, hlavně při začátcích hry, tedy při rozvoji mužstva, se sem často dívat, protože kluby rády prodávají i svoje lepší hráče, hlavně mladé, kteří mají zrovna nižší známky a hlavně, dají je sem za daleko nižší cenu, než kterou by chtěly, kdybyste si je chtěli koupit normální cestou. A je tu ještě jedna věc a to, že když plánujete normálně (ne z trhu) koupit nějakého hráče a na trhu je hráč, třeba jen o trošku horší než ten,  kterého chcete koupit (samozřejmě jen do 31 let), tak se vyplatí ho koupit a pak ho vyměnit za toho, kterého chcete, protože tak ušetříte nějakou tu malou sumičku peněz.

 

Evropský trh - tady se občas dá najít nějaký mladý zajímavý hráč z jiné ligy, ale jen opravdu málo kdy, ale jednou za čas se sem vyplatí podívat.

 

Normální nákup - Když si chcete normálně koupit hráče, tak si ho vyberte a dejte "koupit“ a potvrďte jeho cenu, ať je jakákoliv a je jasné, že za hráče budou chtít daleko víc, než je jeho cena. Poté odehrajte jedno kolo (nebo i 2, když se to protáhne) a oni vám oznámí, že za hráče chtějí tolik a tolik, vy buď můžete souhlasit a nebo to zrušit a přejít k výměně za vašeho hráče + doplatek, tj. cena vašeho hráče + doplatek se musí rovnat jejich požadavku.

 

Výměna hráčů - většina toho již byla zmíněna výše,  ale chtěl bych dodat, že je vždycky lepší hráče vyměnit,než za něho zaplatit celou částku a ještě mít dalšího hráče navíc, který vás stojí další peníze na smlouvě navíc. Vždy je dobré jen doplatit požadovanou částku (viz normální nákup)

 

 

Smlouvy - Smlouvy uzavíráte ve třech případech a to, když kupujete nebo vyměňujete nějakého hráče, když hráči prodlužujete končící smlouvu a když kvám před sezónou přichází mladý dorostenec.

 

Roky - hráč vždy požaduje smlouvu na x let + do konce sezóny, tedy x +1, ale je ochoten, abyste mu smlouvu o rok snížili nebo zvýšili. Pokud se řídíte mým nákupním mlíčem, tak je dobré mu o ten jeden rok vždy při uzavírání smlouvu zvýšit, protože později, při prodloužení, bude po vás požadovat více peněz.

 

Plat - hráč vždycky požaduje určitý plat, který se ale dá o určité množství snížit a to u hráče s platem nad 100000 o cca 3000-6000, u hráče nad 10000 o cca 300-600 a u hráče nad 1000 o cca 30-60, ale tady je snižování platu takřka zbytečné. Tedy asi o 3 - 6 kliknutí doleva v platové liště (ne na šipku, tak snižuje myslím jen po 10) vždy to záleží na požadavcích hráče, tj. např. když hráč chce 120000, můžete mu plat snížit o 3000, když chce 160000, můžete o 4000,když chce 190000,můžete o 5000 a když chce třeba 210000, můžete i o 6000.

 

U hráčů,které kupujete,je lepší snížit jim plat jen o 3 kliknutí, ale u hráče, kterému prodlužujete smlouvu nebo u nového dorostence, můžete zkoušet snižovat víc, protože když to odmítne, tak budete mít okamžité možnost svou nabídku přehodnotit. U hráčů, které kupujete nebo vyměňujete, to jde sice taky, ale když mu dáte nabídku a on ji odmítne, tak musíte zase čekat, prostě se to všechno protahuje a proto je lepší mu plat o tolik nesnižovat.

 

Počet hráčů v týmu měl by odpovídat vašim potřebám, protože je zbytečné mít v týmu 30 hráčů, protože 10 z nich se stejně dostane do hry jen málokdy a stojí vás akorát peníze. Proto doporučuji mít v týmu:

 

2 brankáře - jednoho jako jasnou jedničku a druhého, mladého, který se vám bude postupně zlepšovat a později ho můžete využít jako jedničku nebo se ho zbavit.

 

6 - 8 obránců - 4 do základní sestavy, 1 na střídačku a 1 jako náhradník, když se někdo ztěchto 5-ti zraní,příp. bude stát kvůli kartám. + příp. další 1 - 2 mladíčci na hostování.

 

7 - 9 záložníků - 4 do základní sestavy, 2 na střídačku a 1 jako náhradník, když se někdo z těchto 5-ti zraní, příp. bude stát kvůli kartám. + příp. další 1 - 2 mladíčci na hostování.

 

4 - 6 útočníků - 2 do základní sestavy, 1 na střídačku a 1 jako náhradník, když se někdo ztěchto 3 zraní + příp. další 1 - 2 mladíčci na hostování.

 

Dorostenci - můžete si na určitý, omezený čas, povolat hráče z dorostu, ale tyto hráče využijete minimálně, snad jen tehdy, když se vám zraní brankář.

 

Z toho tedy vyplývá následující. Měli byste mít 11 hráčů základní sestavy, 5 hráčů na střídačce, 3 hráče v kádru jako náhradníky + příp. 3 hráče na hostování (víc jich poslat hostovat nemůžete). To znamená,že víc jak 19 - 22 hráčů je úplně zbytečné a akorát vás to stojí zbytečné peníze. Samozřejmě můžete mít vkádru ještě x dalších,řekněme mladých, hráčů, ale je lepší, když je necháte tam, kde jsou a koupíte je tehdy, až je budete potřebovat.

 

Hostování :

 

Posílání - na hostování můžete naráz poslat až tři hráče a to buď ty, které nepotřebujete, abyste na nich vydělali a nebo ty, od kterých čekáte, že se zlepší. Když dáváte hráče na hostování, aby se zlepšil, tak je nejlepší ho dát jen na půlku sezóny, protože po půlce se vrátí zpátky a vy ho, pokud se zlepšil, můžete znovu poslat, ale za vyšší cenu. Když ho dáte na celou sezónu, je to v podstatě obdobné a až tolik na tom nezáleží, ale kluby někdy chtějí hráče na hostování na 2/3 sezóny a tohle nedoporučuji, protože jakmile se vrátí, tak bude několik zápasů stát. Pokud posíláte hráče na hostování proto, abyste na tom něco vydělali, tak je to jedno, ale čím déle hostuje, tím víc za hostování můžete požadovat. Vždy, když posíláte hráče na hostování kvůli tomu, aby se zlepšil, tak se musíte ujistit, že bude mít místo v základním kádru. Vždy ale zkoušejte za hráče, kterého posíláte na hostování, chtít víc peněz a když odmítnou, tak postupně snižujte vámi požadovanou částku až než ji akceptují.

 

Braní - brát hráče na hostování nebudete až tak často. Hodí se to většinou jen tehdy, když třeba postoupíte ze 2. ligy, tak uvidíte, že třeba hráči, kteří jsou v lepších klubech úplně dole,jen v kádru, jsou lepší než vaši ze základu, tak tehdy není na škodu si nějakého půjčit. Musíte za to ale platit, takže začněte na menší nabídce a postupně zvyšujte, až to akceptují.

 

Přátelská utkání - mají mnoho významů,ale žádný zlomový.

 

Pokud před sezónou,nebo v její půlce nakoupíte nějaké hráče, tak je dobré nějaké to přátelské utkání odehrát, aby se hráči zapracovali do týmu.

 

V průběhu přátelských utkání se vyplatí stavět stadion, protože oproti jednomu ligovému kolu, které se rovná jednomu týdnu, je 1 přátelská utkání 3 týdny, tedy možnost postavit 1500 míst na vašem stadionu.

 

Nákup a výměna hráčů - tak o tomhle jsem se už zmínil výše a proto si myslím, že je zbytečné to znovu rozebírat.

 

Vychytávky

 

Většinou jde o způsoby, jak sehnat peníze - ve hře jsou, jen se musí najít.

 

Jednu, takovou menší, jsem už zmínil u nákupu z domácího trhu a to s tím nákupem a výměnou.

 

Další spočívá v tom, že když hrajete za nějaký klub z chudších zemí (Česko, Slovensko, apod.) a podaří se vám našetřit nějaký větší obnos, tak kupte hráče z Evropy, třeba za 30000000 a hned ho vyměňte do nějakého klubu z vaší ligy, např. za hráče, který stojí 200000 a nechte si doplatit těch 20000000 nebo kolik přebývá do jeho skutečné hodnoty (viz. výměna hráčů výše). Zatím na tom není nic zajímavého, prostě jste jen koupili hráče a znovu ho dali pryč a tudíž máte zpátky skoro všechny peníze, za které jste ho koupili, ale teď pozor - jeho cena se totiž ustálí podle vaší soutěže a tak se z hráče, který má hodnotu např. 30000000 rázem změní na hráče za cca 1800000 - proto neváhejte a znovu ho kupte nebo vyměňte a hle - máte toho hráče a většinu svých peněz, které jste za něho původně dali. Je to piplačka, ale vyplatí se to. Nevýhodou je, že už později toho hráče nevyměníte do zahraničí za jeho původní cenu, protože ta mu teď klesla na hodnoty vaší soutěže.

 

Další věcička je obdobná, akorát se dá použít tehdy, když hrajete za klub z bohatších evropských zemí. V týmu máte např. hráče, které nepotřebujete, ale hodily by se vám peníze, jenže vašeho, např. 30-ti letého hráče vám nikdo nechce koupit za jeho cenu. Nevadí, vašeho hráče vyměňte do nějaké chudší ligy a dejte si doplatek, např. vašeho hráče, který stojí 15000000 vyměňte za hráče za 200000 a nechte si doplatit 14800000 (jo a toho hráče, kterého jste získali, můžete klidně uvolnit, vám na nic není). Tak, teď máte peníze a zbavili jste se vašeho nepotřebného hráče, ale to není všechno, ještě se dá něco dělat, ale to popíšu až v dalším bodě.

 

Tenhle "trik" se taky dá použít jen tehdy, když hrajete za klub z bohatších evropských zemí. Najděte si nějakého dobrého hráče v chudších zemích a kupte ho (nebo vyměňte, jak jsem popsal výš) a nechte ho cca jednu sezónu být, přibližně za tu dobu se jeho cena ustálí na reálné ceny vaší ligy a vy ho vyměňte do chudší ligy, buď za nějakého špatného levného hráče, kterého pak uvolníte a nebo za nějakého lepšího, kterého si necháte a až se jeho cena taky ustálí, znovu ho můžete vyměnit, třeba za toho hráče, kterého jste odtud původně koupili a pak sem znovu vyměnili. Prostě to může být pořád takový koloběh. A takto si těch hráčů můžete "pěstovat" i několik naráz.

 

Trainer - nevím, jestli bych se o něm měl zmiňovat, ale existuje, dá se stáhnout na mnoha českých (a nejspíš i zahraničních) stránkách se softwarem a jeho používání závisí na jednom každém člověku. Jen bych chtěl říct, že používání traineru (je schopen přidávat peníze a zvětšovat kapacitu stadionu) snižuje radost ze hry.

 

 

Na závěr bych chtěl říct, že ve hře je ještě dost věcí, o kterých jsem se nezmínil. Ty ale nemají vlil na průběh hry. CSM je podle mě jedna z nejlepších her vůbec a strávil jsem u ní velmi mnoho času. Když jsem psal tento návod, tak zrovna vyšla nová verze CSM FE v. 4, tak nevím, jestli v ní oproti tomuto návodu nedošlo k nějakým změnám, ale podstatné věci by měly být stejné.

 

KONEC.

 

ZDROJ:zde